Hoşgeldiniz ( Giriş | Kayıt Ol )

Reply to this topicStart new topic
Hoşgedim Aranıza...
Hades92
mesaj Oct 29 2014, 09:43 PM
İleti #1

LADA KULÜBÜ Üyesi

Grup: Lada Kulübü Üyesi
Nereden: Ankara / Keçiören
Üye No: 14,540
Kan Grubu: 0 Rh +
Lada Modeli : Lada Samara
Lada'nızın Model Yılı ve Detayları: 1993 HB

Merhabalar. Bir kaç gün önce aldığım 1993 model Lada Samara ile aranıza katılmış bulunmaktayım. Umarım bu biraz tedirgin ve aceleci kardeşinizi aranıza kabul edersiniz. smile.gif
İlk aracım oldu kendisi. Henüz adam akıllı kullanamadım bazı sıkıntılardan dolayı ama camdan dışarı bakmaktan boynum ağrıdı emin olun. Nazar değdireceğim diye korkuyorum. smile.gif

Bugüne kadar Renault ve Tofaş dışında aile arabamız olmadı. Eee malum Lada hakkında aslı astarı olmayan bir sürü laf dolaşıyor. O yüzden hep çevremdekiler tarafından bir kenara itildi Lada Samara alma fikrim. Ama ne yapıp edip aldım. smile.gif

Ancak elbet gerek eski araba olduğunda, gerek aşina olmadığımdan bazı sıkıntılar yaşıyorum. Mesela arka cam silecekleri nasıl çalışır çözemedim ya da bir ton düğmenin ne yaptığını anlamadım. Bu konuda nerelerden yararlanabiliriz? Çünkü bazıları bozuk olabilir ve denememe rağmen ne anlama geldiklerini bir türlü çözemedim.

Onun dışında yarın ilk kez ustaya götüreceğim. El freni hiç çalışmıyor çünkü; tabi birde sol ön farı çalışmıyor. Son olarak birde yarım saat geçince farlar birden kapanıyor ve kontak 5-10 dakika kapalı halde dinlenmeden açamıyorum. Bunları ustaya götürünce çözdüreceğime inansam bile maddi olarak cebimde 300 TL gibi bir param olduğu için korkuyorum. Telman Ustaya götürmek niyetindeyim (Ankara'da oturuyorum).

Motor, yürüyen falan Telman Usta tarafından halledildi diyelim. İç aksam için nerelere götürebilirim acaba? Çünkü gövde denilen o kısım hiç hoşuma gitmiyor. Güneşten dolayı bir çok yanık vs oluşmuş. Ya da radyosu yok, alarm taktırmakta gerekecek arabaya, onun için kimlerden yeni sistem alabilirim? Bakımsız bir araç olmasını istemem. Elbette her yer bu işleri yapan firmalarla dolup taşıyor. Ancak arabama özenle bakılıp, işlemlerinin halledilmesini istiyorum. Ben ona bakarım; o bana bakar sonuçta. wink.gif

Burada eminim yıllardır Lada Samara kullanan abilerim vardır. Onlardan arabam hakkında tavsiyede almak isterim bu başlık altından.

Saygılarımla...

İlkay Çobanoğlu.
Go to the top of the page

+Quote Post
mnb24
mesaj Oct 29 2014, 10:26 PM
İleti #2

Üye
*

Üye No: 14,611
Kan Grubu: A Rh +
İsim: Muhammet
Lada'nızın Model Yılı ve Detayları: 92 model 140 binde. Bej..

Hoşgeldin, bende yeni katıldım foruma henüz 4 gün oldu. Ve 4 gün önce 92 model bir lada samara aldım. Motorunu falan baktırdım debriyaj balatası dahil değiştirdim. Şuan çok memnunum. Çok fazla bişey beklemiyorum şehir içi veya en fazla 300-450 km yol götürüp getirecek durumda olsun yeter bana.

Arka silecek için direksiyonun sağında silecek kolu var. O kolu geriye çekince arka silecem çalışır. Geriye çekip yukarı kaldırınca hızıda artar. Kaloriferi çok iyidir. Motor 3 gün çalışmasın, 3 gün sonra çalıştır hemen 5 dakikada sıcacık hava verir. Konsoldaki tuşlar en soldaki far, yanındaki dörtlüler, omum yanındaki arka cam ısıtıcısı, onun yanındakini bende bilmiyorum smile.gif Daha deneyimli abiler yorum yazacaktır. Hayırlı olsun..

+Quote Post
alperenugr
mesaj Oct 30 2014, 09:24 AM
İleti #3

LADA KULÜBÜ GOLD Üye

Üye No: 13,221
Lada'nızın Model Yılı ve Detayları: 1995

her iki arkadaşında aracı hayırlı olsun, kazasız belasız şürüşler dileğiyle

benim ve pek çok lada severin ağzı yandığı için, özellikle araçlarınızın soğutma sistemine ekstra dikkat etmenizi öneriyorum
hortumlar, termostat, yedek depo, yedek depo kapağı( !!!orjinal !!!! ) devirdaim, petekler (radyatör,kalerifer radyatörü) bunları iki kez kontrol ettirin yada edin ( rutin aralıklarla bakmayı alışkanlık edinin )

aracın soğutma sisteminde su kullanılmışsa bunları mümükünse değiştirin, antifirizsiz araç kullanmayın

ilk tavsiyelerim bunlar olacaktır

+Quote Post
mnb24
mesaj Oct 30 2014, 03:54 PM
İleti #4

Üye
*

Üye No: 14,611
İsim: Muhammet
Lada'nızın Model Yılı ve Detayları: 92 model 140 binde. Bej..

Aracım nedense çok çabuk fan açıyor.. Kışın sorun olacağını zannetmiyorum ama yazın artı önlemler almam lazım. Ben pek müdahale edemem ama sanayiye götürdüğümde ustaya soğutma sistemi için fazladan ne yapmasını söylememi istersiniz ?

+Quote Post
alperenugr
mesaj Oct 30 2014, 11:22 PM
İleti #5

LADA KULÜBÜ GOLD Üye

Üye No: 13,221
Lada'nızın Model Yılı ve Detayları: 1995

QUOTE(mnb24 @ Oct 30 2014, 03:54 PM) *
Aracım nedense çok çabuk fan Kışın sorun olacağını zannetmiyorum ama yazın artı önlemler almam lazım. Ben pek müdahale edemem ama sanayiye götürdüğümde ustaya soğutma sistemi için fazladan ne yapmasını söylememi istersiniz ?

Fan müşürünün kaçlık olduğunu kontrol ettiriniz, düşük dereceli ise 92_87 müşür taktırınız
Kalorifer musluğu çalışıyormu kontrol edin

+Quote Post
Hades92
mesaj Nov 4 2014, 07:26 PM
İleti #6

LADA KULÜBÜ Üyesi

Nereden: Ankara / Keçiören
Üye No: 14,540
Kan Grubu: 0 Rh +
Lada'nızın Model Yılı ve Detayları: 1993 HB

Telman Ustayla sorunların bazılarını çözdük. Radyatör vs değişti. Ankara trafiğinde bir saatten fazla boyu milim milim yol alıyorum; çoğu zaman zorluyorum arabayı denemek için. Evin önüne geldiğimde bile çok nadir fan açıyor. Genelde sıkıntı yaratmıyor bana. Aman Allah nazarlardan saklasın diyorum.
Ancak kalorifer hiç ısıtmıyor neredeyse. Ah birde sabah çalışmayıp; fazla yakıyor (km de 33 kuruş civarı) onun dışında iyiyiz bakalım. Lastik ve masraflarını düşündükçe kötü oluyorum ama ne yapalım. smile.gif

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Basit Görünüm Tarih: 23rd November 2017 - 12:06 AM