Hoşgeldiniz ( Giriş | Kayıt Ol )

Reply to this topicStart new topic
Kırşehirden Selamlar, Bilgi İstiyorum
Kirsehirli_40
mesaj Feb 2 2014, 11:13 PM
İleti #1

Üye
*

Grup: Lada Kulübü Üyesi
Üye No: 14,020
Kan Grubu: A Rh +
Lada Modeli : Lada Vega

Herkese Selamunaleyküm Ben Kırşehirden Hızır KILIÇLI. 26 Yaşındayım ve Bende Şimdilik Forumda Bilgilendikten Sonrada Aracımla Aranızda Olmak İsterim Öncelikle Bi Takım Sorularım Olacak. 7 Bin Lira Param Var ve Araştırmalarım Sonucunda Lada Vega Almaya Karar Verdim Bu Zamanda Bu Paraya Alınabilecek En Güzel Araç Bana Göre Lada Vega Olarak Geldi Sorularım 1.5 (16v) mi , 1.5 (8v) mi Yoksa 1.5i mi almamı tavsiye edersiniz? diğer sorum netten baktığım araçların hiç birinde hidrolik direksiyon yok bunlarda hidrolik direksiyon yokmu? diğer sorum klimalı modelleleri kaç modelde başlıyor, yol tutuşu nasıl, yakıt durumu nedir şuanki fiyat üzerinden mesela 100 liralık lpg ile kaç km yol yaparım?

Bilgilendirirseniz sevinirim ve şimdiden değerli bilgileriniz için sonsuz teşekkür ederim.
Go to the top of the page

+Quote Post
KST
mesaj Feb 3 2014, 10:46 AM
İleti #2

LADA KULÜBÜ Üyesi

Üye No: 11,821
Kan Grubu: B Rh -
Lada Modeli : Lada Kalina
İsim: ilky
Lada'nızın Model Yılı ve Detayları: 99

Aleyküm selam, Hoşgeldin.

7 bin civarına iyi araştırıp bir vega alınabilir. 9 civarına ise iyi birşey bulunabilir diye düşünüyorum.

Motor olarak 1.6 16v alın. 100 TL LPG ile, 430 km yaptım. Litre fiyatı 2.95. Uzun yol ve şehir içi değerleri bunlar.

Klimalı modeller olabiliyor. Kaç yılından başladığını bilmiyorum. Yol tutuş ise bana göre iyi.

+Quote Post
Kirsehirli_40
mesaj Feb 3 2014, 09:51 PM
İleti #3

Üye
*

QUOTE(KST @ Feb 3 2014, 10:46 AM) *
Aleyküm selam, Hoşgeldin.

7 bin civarına iyi araştırıp bir vega alınabilir. 9 civarına ise iyi birşey bulunabilir diye düşünüyorum.

Motor olarak 1.6 16v alın. 100 TL LPG ile, 430 km yaptım. Litre fiyatı 2.95. Uzun yol ve şehir içi değerleri bunlar.

Klimalı modeller olabiliyor. Kaç yılından başladığını bilmiyorum. Yol tutuş ise bana göre iyi.

İlgin ve bilgin için çok teşekkürler ama onların fiyatları 8-9 binlira arası malesef gücüm yetmiyor onlara

+Quote Post
wanted007
mesaj Feb 4 2014, 12:36 AM
İleti #4

LADA KULÜBÜ PREMIUM Üye

Nereden: hatay
Üye No: 13,173
Kan Grubu: 0 Rh +
İsim: ali
Lada'nızın Model Yılı ve Detayları: 2001 1.5li-8v-ac

Aleykümselam kardeşim foruma hoşgeldin inşallah seni de ladacı olarak görürüz smile.gif

7 bin liraya temiz vega bulunabilir ama iyi araştırmak lazım!!

Vegalarda hidrolik direksiyon 7.000 liraya maalesef imkansız gibi birşey.. yanılmıyorsam 2005 ve sonrasında ve BAZI vegalarda hidrolik direksiyon var... Klimada da yıl olayı yok yine servislerde lada kliması takılmıştır bildiğim kadarıyla.

Yol tutuşu iyidir ama süspansiyonları aşırı yumuşaktır smile.gif Bu nedenle virajlara dengeli girmek gerekir.. Süspansiyonlarının yumuşak olması ise asfaltta aşırı rahattır odun gibi gitmez araç.. Bunun dışında aracımda 190 yaptığımda içimde hiç korku yoktu yani uçacakmış hissi uyandırmıyor ve çok dengeli bir araç diyebilirim. Tabi nadir hız denemesiydi kesinlikle o hızları tavsiye etmem isterse 10 hava yastığı olsun Allah korusun o hızda yapılacak kazada araç kağıt gibi olur.. Kaldı ki vega da hava yastığı yok!

Neyse konuyu dağıtmadan...

Motor seçeneklerinde ise eğer temizse hepsi alınabilir içinizde en ufak şüphe olmasın.. 1.5 8V motoru en cansız motorudur o dahi birçok yeni model araca kafa tutacak güçtedir.. Ladanın en cansız motoru dahi şahin doğan broadway vs. gibi (kıyaslamak bile istemiyorum ama kafanızda canlandırmanız için söylüyorum) araçlarla kıyaslanamayacak güçtedir. Konforu da cabası.. Ayrıca bu motorlar çok çok sağlamdır hele bir de düzgün kullanılmışsa motor yönünden hiç korkmayın... Yine ek olarak Benim aracımda 1.5 8V ve gayet memnunum...

Ladanın en güçlü motorları ise 1.5 16V ve 1.6 16V tir.. Hatta 1.5 16V motorun daha güçlü olduğunu söyleyenler var... Bu motorların en büyük farkı:

1.5 8V motor: LPG ile çok uyumlu olduğu söylenemez. Ama birçok kişi de lpg ile kullanır unutmamak gerekir.. En uyumlu LPG kitleri olarak STEFANELLİ VE ATİKER SAFEFAST OBD2 sistemidir. Onların hemen hepsi sorunsuz kullandığını belirtiyor diğer lpg kitlerinin de rölanti sorunu vardır stop etmez ama rölanti oynar... Triger kayışı koparsa motora zarar vermez... Güçlüdür düz yolda herkese rahat kafa tutar. En sıkıntılı yanı yokuşlarda bayılmasa da çekiş kaybı olur...

1.5 16V motor: LPG ile daha uyumludur (genel kanı).. Triger koparsa büyük masraflar açabilir!!! Çok güçlü çok seri bir motordur. Dağ tepe bayır dinlemez smile.gif

1.6 16v motor: Yine LG ile daha uyumludur. Triger koparsa motora zarar vermez.. Diğer hususlar üç aşağı beş yukarı aynıdır... Buda oldukça ggüçlü ve seri bir motorddur..

1.6 8V motor: 1.5 8V motordan daha hallicce bir motordur. Triger kayışı koparsa büyük masraflar açabilir...

Bu motorlar 2. viteste 90-100 gibi hızlarda gaz kesiciye girer ona göre gerisini hesaplayın.. Bir sıradan veganın 0-100 videosunu izleyebilirsin...

Şunu da eklemeden geçemeyeceğim: Triger kayışı bakımı yapıldıktan sonra ve zamanında değişim yapıldıktan sonra kopup duran birşey değildir. Yani o biraz da biniciye kalmış.. Kayışın zamanında değiştirmezse ozaman risk başlar... Ayrıca diğer marka (triger kayışı olan) araçların hemen hepsi de triger koparınca motora zarar verir bunu unutmamak gerekir...

Yakıt yönünden değerlendirecek olursam: Benim aracım bir depo ile 30LT (yaklaşık 90 lira) agresif kullanımda ş.içi ş.dışı karışık 300 ile 330 km arasında götürüyor. Birazz daha sakin kullanımda ise (maalesef devirli kullanmayı seviyorum) 340 ila 380 km arasında yol götürüyor. Yine ş.içi ş.dışı karışık... Daha sakin kullnılsa daha da fazla götürür diye düşünüyorum...

Sonuç olarak bu paralara 1.6 16V temiz vega bulsam kaçırmam.. Yoksa 1.5 16V veya 1.5 8V bakardım tabi temiz olmak şartıyla. Bu ikisi arasından önceliğim se (temiz olması dışında) 1.5 16V olurdu wink.gif

+Quote Post
agbozkurt
mesaj Feb 4 2014, 09:21 AM
İleti #5

Üye
*

Üye No: 13,979
İsim: sakir
Lada'nızın Model Yılı ve Detayları: 2004 Vega HB 1.5 8v
2. Araç Bilgileri : 2000 Model SAAB 9-3 2.0 Aero

Merhaba,
Lada Veganin motorları hakkında "wanted007" arkadaşımız yeterli açıklamayı yapmış zaten. Ben ek olarak geçen yaşadığımız olayı örnek olması açısından aktarayım: Aracı ilk çalıştırdığımizda motordan traktör gibi ses geliyordu. Kayışlardan biri mi gevşedi acaba falan diye düşündük. Gaz verince de ses artıyordu, velhasıl biz aracı o durumda 2-3 gün 200-300 km kullandık. Babam dün ustaya göstermeye gitti, usta sesi duyunca yağı ne zaman değiştin araçta diye sormuş. Açıp baktıklarında yarım litre yağ çıkmış motordan. O yağsız kaldığı vakitte otobanda 5500 devirde 160 km/s hiza dayadım arabayı varın motorun dayanıklılığını siz düşünün. Tabi aklımda ilerde bir sorun olur mu diye soru işaretleri de yok degil.

+Quote Post
eflan
mesaj Feb 4 2014, 11:52 AM
İleti #6

LADA KULÜBÜ GOLD Üye

Nereden: sakarya
Üye No: 4,154
Kan Grubu: B Rh +
İsim: sabri
Lada'nızın Model Yılı ve Detayları: 2006 1.6 16v sw ac
2. Araç Bilgileri : tabanway

Bir ilave de benden olsun.
1.5 8v motor 78hp ve 118 nm tork üretir.
1.5 16v motor 93hp güç ve 128nm tork üretir.
1.6 8v motor 81hp güç ve 122nm tork üretir.
1.6 16v motor 89hp güç ve 131nm tork üretir.

Araba alırken en dikkat ettiğim şey torktur. Çünkü motor ne kadar güçlü olsa da tork zayıfsa o araba gitmez. Motor gücü az olsa da tork yüksek ise arabayı alıp götürür. Bu yüzden performans isteyen Ladaya bakacaksa 1.6 16 v alsın. Tabi 9buçuk 10 lirayı da gözden çıkarması lazım.

+Quote Post
KST
mesaj Feb 4 2014, 01:53 PM
İleti #7

LADA KULÜBÜ Üyesi

Üye No: 11,821
Kan Grubu: B Rh -
Lada Modeli : Lada Kalina
İsim: ilky
Lada'nızın Model Yılı ve Detayları: 99

1.6 16v için 89 hp yanlış galiba hocam.smile.gif rakamlar karıştı herhalde.

+Quote Post
wanted007
mesaj Feb 4 2014, 02:07 PM
İleti #8

LADA KULÜBÜ PREMIUM Üye

Nereden: hatay
Üye No: 13,173
Kan Grubu: 0 Rh +
İsim: ali
Lada'nızın Model Yılı ve Detayları: 2001 1.5li-8v-ac

Yanlış değil abi 1.5 16V ten daha düşük beygir ama torku yüksek...

+Quote Post
Kirsehirli_40
mesaj Feb 4 2014, 06:27 PM
İleti #9

Üye
*

Öncelikle wanted007 başta olmak üzere tüm yorum yapan arkadalara sonsuz teşekkürler 2 haftadır bakıyorum benim aklıma yatan 1.5 (16v) aklıma yattı bende daha önce 94 model opel vectra 2.0 vardı sanayiyle kardeş olmaya başlayınca sattım zaten sanayici aldı biggrin.gif ve şuanda elimde 7 bin nakit var bu paraya en mantıklısı 1.5 (16v) kararım artık kesinleşti ama şöyle birşey dikkatimi çekti araba ilanlarına baktığımda herkes az yaktığından bahsetmiş ama bahsedildiği kadar az yakmıyor sattığım opelle aynı yakıyor benim arabanın depo 30 litre lpg alıyordu karma 300-320 km uzun yolda 400 sabit şehir içi 260 km gidiyordu ama en kısa zamanda bi lada sahibi olacağım. Aracımla en kısa zamanda resimlerimizi yüklerim.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Basit Görünüm Tarih: 23rd November 2017 - 12:57 PM